Ako vybrať okná?

Ako si správne vybrať okno?

Navštívili ste už asi 10 predajcov okien, počuli rôzne argumenty a na stole máte ponuky, v ktorých sa neviete zorientovať. Aby nevyšla nazmar vaša snaha, čas a úsilie, prinášame vám zopár užitočných rád, ako sa v ponuke kvalitných okien zorientovať.

  • Vyberte si typ okenného rámu s počtom komôr, typom izolačného skla a kovaním, na ktoré si dajte vypracovať ponuku. Predajcovia majú rôznu cenovú politiku, preto je dôležité pozerať sa na výslednú cenu a nie výšku zľavy.
  • Zistite si technické parametre ponúkaných okien. Aj pri rovnakom počte komôr a hrúbke izolačného skla môžu mať okná rôzne tepelnoizolačné (súčiniteľ prechodu tepla – U, môžu byť uvedené 3 hodnoty: pre rám „Uf“, sklo „Ug“ a celé okno „Uw“) a zvukovoizolačné (zvukový útlm vyjadrený v dB) vlastnosti.
  • Porovnávajte rozmery a výbavu (počet komôr, stavebnú hĺbku rámu, hrúbku izolačného skla, typ kovania a kľučky, tesnenia, parapety atď.) pri rovnakých, nie rôznych typoch okien, aby ste nemiešali jablká s hruškami.
  • Zaujímajte sa o montáž! V súčasnosti nie je problém vyrobiť kvalitné okno, ale správna a poctivá montáž veľakrát zaostáva za kvalitou okna. Montáž ovplyvňuje užívateľské vlastnosti okna. Ak vás od normovanej montáže s tesniacimi páskami podľa STN 733134 predajca odhovára alebo, nedajbože, rovno podpisujete dodatok k zmluve, že si takúto montáž neprajete, je to jasný signál o nekompetentnosti montážnej firmy.
  • Nenechajte sa nachytať na rôzne bonusy ako sieťka proti hmyzu, žalúzie alebo montáž „zadarmo“. Dôležitý je výber kvalitného okna s profesionálnou montážou a servisom, na čo veľmi rýchlo prídete pri používaní okna, ktoré si vyžaduje pravidelnú údržbu.

Categories: Nezaradené

Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *